چالوس شهر پرطرفدار و گردشگر پذیر با مساحت ۱۵۹۷ کیلومتر مربع است. که با وجود کوچکی، مناطق جذاب و طبیعتی زیبا را در خود، جای داده است.

چالوس در جنوب غربی استان مازندران واقع شده و به علت نزدیکی با دریا و قرارگیری در دامنه کوه‌های البرز، آب و هوایی مرطوب و معتدل دارد. این آب و هوا، سبب پوشش های گیاهی و طبیعتی چشم نواز در این شهر شده است.

جدا از موقعیت آب و هوایی این شهر،‌ جزو شهرهای قدیمی ایران محسوب میشود، که نام نام قدیمی آن «سالوش» و یا «شالوس» بوده است.

در زمان قاجار جز منطقه ثلاث بوده که منطقه‌ای جنگ خیز و دارای تنش بود. در حالت کلی مردم چالوس از زمان‌های گذشته مردمانی سخت کوش و مبارز بوده و تنش‌های بسیاری را تحمل کرده‌اند.

شغل‌های رایج برای زندگی در چالوس

با توجه به موقعیت جغرافیایی و منابع، اکثرا دامنه شغلی هر شهری تعیین می‌شود. شهر چالوس با توجه به گردشگرپذیری و منابع طبیعی فراوان، در حوزه شغل‌های خدماتی، شامل تفرجگاه‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها، فروشگاه‌ها و…، نیروی انسانی بسیاری در آن مشغول فعالیت می باشند.

در سایر بخش‌ها چون شیلات، دامداری، صنایع دستی، طیور، زراعت و عطاری نیز شغل‌های متنوع و زیادی در این شهر ایجاد شده است. کارخانه‌های بزرگ صعنتی و فعال چالوس نیز موجب جذب نیروی کار، حتی از شهر‌ها و دهستان‌های اطراف، شده است.

زندگی در چالوس را غذاهای آن دلچسب‌تر می‌کند!

قطعا آب و هوای این شهر بر محصولات کشاورزی و دامی تاثیر گذار است. شاید همین امر سبب لذیذ شدن غذای این شهر می باشد. در طبخ این غذا‌ها از محصولات طبیعی و پرورده شده با دستان زحمتکش مردمان چالوس، استفاده می‌شود. پس می‌توانید تصور کنید که چقدر طبیعی و خوش طعم هستند.

از غذاهای معروف این شهر می توان به بیج بیج، مرغ ترش، ناز خاتون، ماهی شکم پر، آش کدو، بشته واش، کئی پلو و خورشت آلو اشاره کرد. زندگی در چالوس و غرق شدن در طبیعتی بکر، به همراه تنفس هوای پاک و خوردن هر روزه غذا‌های بی نظیر آن، هر فردی را ترغیب به سکونت و یا خرید ویلا در این شهر میکند.

شهر چالوس